BLOG

Kaysının Faydaları Nedir?

A,B,C vitaminleri, protein, bol miktarda şeker ve madensel tuzlar içeren bir meyvedir.  İştah açar, kan yapar, bedensel ve ruhsal yorgunlukları alır. Faydaları bununla da bitmez. Sinirleri güçlendirir, uyku verir, kabızlığa iyi gelir (aç karnına yenildiğinde hem de her haliyle; kuru, taze yada kompostosu, reçeli, hoşafı...), cilt güzelliği için birebirdir.Üstelik dahası da var; 5-6 kayısının çekirdeği dövülüp suyu içilirse bağırsak kurtlarını öldürür. Öğrenciler ve beyin gücü ile çalışanların özellikle kayısıyı çok tüketmeleri gerekir çünkü bu iş grubunda çalışanların ihtiyacı olan besinlerin çoğunu kayısıdan alabilirler. Tüm bunların yanında dikkat edilmesi gereken bir husus var ki göz ardı edilemez. Karaciğer rahatsızlığı olanlar kayısıyı çok fazla yememelidirler. Ayrıca mide rahatsızlığı olanlar ve fazla mide asidi salgılıyanlar ham kayısı yememeli, olgun kayısıları tercih etmelidirler.Yanınızda kayısı bulundurun, çünkü böylece açlıktan kan şekeriniz düştüğünde kayısı yersiniz. Hem çikolata, pasta vb. yememiş olursunuz, hem de sayısız faydalarından yararlanmış olursunuz. Tabi kilo vermek istiyorsanız bu davranış daha uygun.

Ülkemizde Amasya, Çorum, Malatya, Erzincan, Niğde ve Kayseri’de yetişir. Etli meyvesi şeker, C vitamini ve organik asitler içerir. Yapraklarından elde edilen amygdalin maddesi ile balık tutarken balıkları sersemletmek için kullanılır.Kurutlumuş kayısıyı her zaman yanınızda bulundurabilir ve ihtiyaç anında ağzınıza bir tane atabilirsiz.

 

Bağırsak Kurtlarına Karşı Kayısı Dört beş tane kayısının çekirdeklerini dövüp suyu içilirse bağırsak kurtlarını öldürür.

Kemik Rahatsızlıklarında Kayısı kemik rahatsızlıklarında da çok etkili olup aynı zamanda iyi bir kan yapıcı olarak görev yapar. Kansızlığın tedavisinde en az karaciğer yemek kadar etkilidir.

Kabızlıkta Aç karnına yenilecek kayısı veya kayısı kompostosu  kabızlıktan mustarip olanların bu şikayetlerini giderir.

Çalışanlara ve Öğrencilere Kayısı Kayısının sinirleri teskin edici özelliği vardır. Sinir rahatsızlığı çekenler, uykusuzluk problemi olanlar ve beyin gücüne dayalı işlerde çalışanlar ihtiyaçları olan gıdaların bir çoğunu kayısı tüketerek elde edebilirler. Öğrenciler ve çalışanlar yaz mevsiminde tazesini, diğer zamanlarda ise kurusunu ya da kompostosunu tüketmelidirler. Kurusunu üzerinizde bulundurabilir ve ihtiyaç hissettiğinizde kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Dikkat! Karaciğer rahatsızlığı olanlar kayısıyı fazla yememelidir. Mide rahatsızlığı olanlar ve mide asiti çok olanlar ham kayısıyı asla yememeli ancak olgun kayısıyı tercih etmelidir. Onlara ancak bu yakışır. Bunun dışında komposto veya reçelini de tercih edebilirler.

 

 

 

Yorumlar